Çalışmalarım

Nuri ÜNAL
Çalışmalar

MEVLİD KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN

MEVLİD KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN

Çalışmalar

MEVLİD KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN

“Canım kurban olsun senin yoluna,
Adı güzel, kendi güzel Muhammed,
Şefâat eyle bu kemter kuluna,
Adı güzel, kendi güzel Muhammed.”
                                                         Yunus Emre 

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, 7 Ekim 2022 Cuma gününü Cumartesi’ye bağlayan gece kutlayacağımız Mevlid Kandili münasebetiyle yazılı açıklamada bulundu. 

Gelinen zaman göstermiştir ki; insanlığın huzuru için Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed’in (sas) örnek yaşayışını hayatımızda uygulamaktan başka çaremiz kalmamıştır diyen Genel Başkan Nuri Ünal, Mevlid-i Nebi gecesini tebrik etti. 

Ünal şöyle devam etti; “Yüce Allah (cc) Kur’an-ı Kerim’de Peygamberimiz Hz.Muhammed’i (sas) “âlemlere rahmet olarak gönderdiğini” ve O’nda “güzel bir örneklik” olduğunu bildirmiştir.

Kurtuluşumuz, huzurumuz ve kardeşçe yaşamamız için, sevgili Peygamberimiz’in (sas) hayatını öğrenmeli, anlamalı ve yaşayabilmeliyiz. Cahiliye olarak adlandırılan bir dönemde, insanlığın üzerine bir nur olarak doğan Peygamberimiz Hz.Muhammed’in (sas) güzel ahlakını özümseyerek, hayatımıza tatbik edebilmeliyiz.

Hızlı bir koşuşturmanın içerisinde sevginin, saygının, hoşgörünün ve merhametin azalmasıyla, insanların huzursuz, sinirli, kavgacı ve mutsuz olduğu gözlenmektedir. Bu karmaşadan kurtulmanın yolu da “Güzel ahlakı tamamlamak için gönderilen” Peygamberimiz Efendimiz Hz.Muhammed’in (sas) örnekliğidir. İnsanlar başta olmak üzere, bütün canlılara karşı tutum ve davranışıdır. Çağlar değişse de her ana ve insana olan etkisidir.

Sevgili Peygamberimiz’in (sas) doğumu vesilesiyle, O’nun hayatını yeniden okumalı, iyi öğrenmeli, ailemize, çevremize anlatmalı ve yaşamaya çalışmalıyız. Unutmayalım ki, üstünlük sadece takvadadır. Yüce Allah’a (cc) itaat ederek, O’nu çokça anarak, emirlerine uyarak, yasaklarından sakınarak azabından korunmaya çalışmaktır.

Mevlid Kandili ve Mevlid-i Nebi Haftasının, Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed’in (sas) güzel ahlakını kuşanmamıza, örnek yaşantısını kendimizin, ailemizin ve yakınlarımızın hayatlarında yaşatabilmemize vesile olmasını Yüce Allah’tan (cc) niyaz ediyorum.

Mevlid Kandilinin; milletimize, İslam alemine ve insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.


Tag: Nuri ÜNAL, TDVS, Türk Diyanet Vakıf-Sen, Nuri ÜNAL Kimdir?

Diğer Çalışmalarım