Çalışmalarım

Nuri ÜNAL
MİRAÇ KURTULUŞUMUZA VESİLE OLSUN

MİRAÇ KURTULUŞUMUZA VESİLE OLSUN

MİRAÇ KURTULUŞUMUZA VESİLE OLSUN

MİRAÇ KURTULUŞUMUZA VESİLE OLSUN

MİRAÇ KURTULUŞUMUZA VESİLE OLSUN

“Kendisine ayetlerimizden bir kısmını göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, görendir.”  (İsrâ Suresi-1)

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal; 17 Şubat 2023 Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece idrak edeceğimiz Miraç Kandili münasebetiyle yazılı açıklamada bulundu:

“Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (sas) Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya ve gökler ötesine yaptığı manevi ve kutlu bir yolculuğun adı olan İsra ve Miraç mucizesinin yaşandığı Miraç gecesi kutlu olsun.

Üç ayların manevi atmosferi içerisinde olduğumuz bu günlerde, 6 Şubat 2023 günü bizleri derinden üzüntüye sevk eden, binlerce insanımızın vefat ettiği ve yaralandığı, evlerinin ve işyerlerinin yıkıldığı büyük bir deprem ile karşılaştık.

Bu büyük felaket sadece on ilimizi değil, bütün illerimizi, ülkemizi ve milletimizin tamamını etkilemiştir. Sevgili Peygamberimiz’in (sas) “Müminler, birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamet ve şefkat göstermede, tıpkı bir organı rahatsızlandığında diğer organları da uykusuzluk ve yüksek ateşle bu acıyı paylaşan bir bedene benzer.” Buyurduğu gibi aynı acıyı hissettik, yaşadık ve yaşıyoruz.

Gerçekten zor bir zaman diliminden geçiyoruz. İki yıl önce salgın hastalıkla mücadele ettik, şimdi de böyle büyük bir depremi yaşadık. Miraç gecesinde hep birlikte ve samimiyetle; bütün depremlerden ve görünür görünmez afetlerden milletimizi, İslam alemini ve bütün insanlığı muhafaza etmesini Yüce Allah’tan niyaz edelim.

Cenab-ı Allah’ın bizlere verdiği nimetlerin paylaşılarak artacağını unutmayan, zor zamanlarda birbirine yardıma koşan aziz Milletimiz, paylaşmanın, dayanışmanın ve yardımlaşmanın en güzel örneklerini yine göstermektedir. İnanıyoruz ki, birlik ve bütünlük içerisinde yaralarımız sarılacak ve yeniden dirileceğiz. Gün birlik, dirlik, paylaşma, yardımlaşma ve dayanışma günüdür. 

Miraç gecesi vesilesiyle; önce kendi hayatımızın muhasebesi için iç dünyamıza yolculuk yapmalı, hatalardan vaz geçebilmeliyiz. Hayırlı işleri öne çıkararak ve yayarak örnek olmayı başarabilmeliyiz. İşlerimizi doğru yaparak, tedbirleri gerektiği gibi alarak ve liyakatli bir şekilde yapmanın gayreti içerisinde olmalıyız.

Günde beş vakit “Hamd, Âlemlerin Rabbi, Rahmân, Rahîm, hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) maliki Allah'a mahsustur.” diyerek Allah’ın huzuruna durduğumuz ve Sevgili Peygamberimizin (sas) “müminlerin miracı” olarak tarif ettiği namaza dikkat etmeliyiz.

Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed’in (sas) örnek hayatı ve güzel ahlakını kendimize rehber edinmeli ve yaşamaya çalışmalıyız. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bizlere bildirilen emir ve yasakları öğrenmeli, öğretmeli ve kulluğumuzun gereğini yerine getirebilmeliyiz.

Bu duygularla; Kahramanmaraş merkezli on ilimizde meydana gelen depremlerde, hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralananlara sağlık ve şifa, Milletimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, Miraç gecesinin Diyanet ve Vakıflar çalışanlarımızın, aziz Milletimizin, İslam aleminin birliğine, huzurun ve beraberliğine, bütün insanlığın hidayetine vesile olmasını Yüce Allah’tan (cc) niyaz ediyorum.”


Tag: Nuri ÜNAL, TDVS, Türk Diyanet Vakıf-Sen, Nuri ÜNAL Kimdir?

Diğer Çalışmalarım